Zbiornik przeponowy

Zbiornik przeponowy to niezwykle istotny element systemu wodociągowego, który znajduje zastosowanie zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych. W Gdańsku, jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych Polski, zapotrzebowanie na efektywne oraz niezawodne rozwiązania związane z zaopatrzeniem w wodę jest ogromne. Oferujemy wysokiej klasy zbiorniki przeponowe zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm z Gdańska oraz całego województwa pomorskiego.

Co to jest i jak działa zbiornik przeponowy?

Zbiornik przeponowy to urządzenie służące do magazynowania wody pod ciśnieniem. Składa się z dwóch komór oddzielonych elastyczną przeponą. W jednej komorze znajduje się woda, a w drugiej powietrze pod ciśnieniem. Gdy woda napływa do zbiornika, powoduje ona odkształcenie przepony, co wpływa na wzrost ciśnienia powietrza. W ten sposób utrzymywane jest stałe ciśnienie wody w instalacji. Urządzeniem, które służy do podnoszenia ciśnienia wody w instalacji, jest hydrofor kompletny.

Stałe ciśnienie wody w instalacji

Podobnie jak w przypadku hydroforów, zbiornik przeponowy odgrywa ważną rolę w systemach z silnikami głębinowymi. Dzięki zastosowaniu zbiornika możliwe jest utrzymanie stałego ciśnienia wody w instalacji oraz ochrona pompy przed przeciążeniem i uszkodzeniem. Zbiornik przeponowy pełni również funkcję tłumika drgań i hałasu, co jest szczególnie ważne w przypadku długotrwałej pracy silników głębinowych.