Jak wybrać odpowiednią pompę do wody dla gospodarstwa rolnego?

Pozyskiwanie wody wiąże się nie tylko z koniecznością przygotowania odpowiedniej studni, ale również zestawieniem infrastruktury, która pozwoli na wydobywanie jej na powierzchnię. Niezbędnym elementem takiego systemu okażą się więc dobrane do konkretnego zastosowania pompy do wody. W pomorskim ich szeroki wybór można znaleźć w firmie Delta. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Z jakich pomp można korzystać w gospodarstwie rolnym?

W przypadku gospodarstw rolnych zapotrzebowanie na wodę może być bardzo wysokie, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi dodatkowe nawadnianie upraw albo obsługa hodowli zwierzęcej i stad o dużej liczebności. Klasycznym rozwiązaniem przez wiele lat było wykonywanie studni kopanych, których konstrukcja bazuje na wkopywaniu w podłoże kolejnych kręgów aż do osiągnięcia warstwy wodonośnej. Do czerpania z nich wody można z powodzeniem zastosować pompę zatapialną. Standardem są jednak studnie głębinowe, gdzie woda jest pozyskiwana dzięki specjalnej perforowanej rurze filtracyjnej wprowadzanej w grunt. Do ich obsługi niezbędna będzie jednak pompa głębinowa wytwarzająca wystarczającą siłę ssącą. Jeżeli głębokość jest mniejsza, w grę wchodzą zestawy hydroforowe z pompami zewnętrznymi.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy?

Podstawowym parametrem pomp przeznaczonych do obsługi studni kopanych oraz głębinowych jest uzyskiwany przez nie przepływ, który musi być dobrze dopasowany do wydajności samego ujęcia oraz powinien odpowiadać potrzebom użytkowników. Istotna będzie też oferowana wysokość podnoszenia, którą będzie w stanie obsłużyć dane urządzenie – należy więc mieć na uwadze głębokość, na jakiej znajduje się w konkretnym przypadku warstwa wodonośna. Trzeba więc decydować się na sprzęt z silnikiem o właściwej mocy. W przypadku studni głębinowych kluczowa okaże się też średnica urządzenia, ponieważ pompa musi zostać umieszczona w przygotowanym otworze oraz prawidłowo podłączona. Warto pamiętać, że pompy do wody pitnej powinny mieć dopuszczenie PZH. Liczy się też to, czy elementy robocze zostały wykonane z materiałów odpornych na korozję – tworzywa sztucznego albo stali nierdzewnej lub kwasoodpornej.