Dobór właściwego silnika głębinowego do pompy głębinowej: co warto wiedzieć?

Przygotowanie własnego ujęcia wody może okazać się niezbędne zarówno w przypadku budynku mieszkalnego, jak i nieruchomości wykorzystywanej do celów komercyjnych. Rozwiązanie takie będzie konieczne tam, gdzie nie ma dostępu do sieci wodociągowej. By uzyskać oczekiwane efekty, zwykle wiercone są studnie sięgające na dość dużą głębokość. Pozyskiwanie wody wymaga więc montażu odpowiedniej pompy. Będzie ona działała właściwie, o ile zastosuje się w niej mający właściwe parametry silnik do pompy głębinowej. W Gdańsku urządzenia takie są dostępne w ofercie firmy Delta. Przekonajmy się, czym powinny się wyróżniać silniki tego rodzaju.

Co trzeba wiedzieć o działaniu pomp głębinowych?

Pompy głębinowe to urządzenia, które umieszcza się w odwiercie w celu wymuszenia przepływu wody napływającej z podłoża do wnętrza rury filtracyjnej. Składają się one z kilku podstawowych komponentów, z których największe znaczenie ma silnik elektryczny umieszczony w hermetycznie zamkniętej obudowie. Ponieważ w tym przypadku nie ma możliwości chłodzenia powietrznego, do odbierania temperatury generowanej na uzwojeniu stosowane są np. specjalnie oleje. Silniki elektryczne do pomp głębinowych mają kształt walca, a ich obudowy i korpusy powstają z materiałów odznaczających się podwyższoną odpornością na korozję, a zatem najczęściej ze stali kwasoodpornej lub aluminium z niewielkim udziałem tworzyw sztucznych. Istotnym elementem całości jest również wirnik odpowiedzialny za wytwarzanie odpowiedniej siły ssącej oraz filtr zapobiegający wnikaniu do mechanizmu większych ciał stałych.

Jakie parametry silników do pomp mają największe znaczenie?

Silniki elektryczne do pomp głębinowych muszą być dobierane na podstawie swej mocy i liczby generowanych obrotów, a także rozmiarów zewnętrznych, a więc przede wszystkim średnicy. Uzyskiwanie określonej mocy okaże się niezbędne dla wytwarzania siły zasysającej pozwalającej na podniesienie słupa wody z głębokości, jakiej sięga odwiert. Duże znaczenie ma też klasa szczelności oznaczana parametrem IP (Ingress Protection) albo klasą NEMA (National Electrical Manufacturers Association) będącą jej amerykańskim odpowiednikiem.